„Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa” Victor Hugo
„Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy” Colette
Nazwa felinoterapia pochodzi od łacińskiego słowa felis (kot) oraz greckiego therapeia (opieka, leczenie). Jest to jedna z form zooterapii (animaloterapii), wykonywana przy pomocy kota. Opiera się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka.
Felinoterapię można polecić może być w zasadzie każdemu: osobom samotnym, starszym, nie-pełnosprawnym, chorym (zarówno fizycznie, jak i psychicznie), dorosłym i dzieciom. Badania naukowe potwierdzają, że nawet krótkie spotkania ze zwierzętami mają pozytywny wpływ na psychikę osób biorą-cych w nich udział. Poprawiają nastrój, urozmaicają życie, zmniejszają poczucie samotności. W Szwecji felinoterapia jest stosowana na szeroką skalę u dzieci autystycznych. Zauważono, że kot potrafi przeniknąć do ich zamkniętego świata, dzięki czemu dzieci stają się bardziej otwarte, uspokajają się.
Felinoterapia sprzyja: przełamywaniu różnego rodzaju ograniczeń, doskonaleniu sprawności ruchowej, koordynacji, pracy nad koncentracją uwagi, nauce otwartości, zwiększaniu pewności siebie, komunikacji z ludźmi, rozwijaniu umiejętności identyfikowania emocji, nazywania ich i ekspresji, kształtowaniu empatii, wzbudzaniu spontanicznej aktywność poprzez zabawę z kotem. Kot wspaniale uczy doświadczać otoczenie, motywuje do cierpliwości i samokontroli, samodzielności, odpowiedzialności, systematyczności.
Kontakt z kotem (głaskanie, przytulanie) obniża ciśnienie, poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, przez co zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia. Stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin, pobudza układ odpornościowy i odpręża. Poza tym głaskanie, przytulanie, podnoszenie, karmienie kota to najprzyjemniejsza gimnastyka jaką można sobie wymarzyć. Ćwiczenia wykonywane podczas tych czynności poprawiają ruchomość stawów, a co za tym idzie zmniejszają dolegliwości bólów związanych z reumatyzmem. Osoby biorące udział w zajęciach ze zwierzętami zwiększają swoją aktywność nie tylko w czasie zajęć, ale i długo po nich.
Do felinoterapii wykorzystywane są koty, które spełniają określone wymagania: chcą nawiązywać kontakt z człowiekiem, chętnie się bawią, akceptują zmianę otoczenia, podczas zabawy nie używają pazurków. Do takich zajęć predysponowane są rasy: ragdoll, kot perski, kot leśny norweski, maine coon.
Copyright © Koty na medal 2023 powered Design by W3layouts